KARİYERİNİZ İÇİN GEREKLİ YETKİNLİKLER

Hayalinizdeki işi yakalamak veya bulunduğunuz pozisyondan bir üst pozisyona geçmek için aşağıdaki yetkinliklere bir göz atın. Siz bu yetkinliklerin hangisine ne oranda sahipsiniz? sorusuna verdiğiniz cevaba göre bir yol haritası çıkartın.

İletişim Yetkinlikleri
Dinleme, konuşma ve yazma yetkinlikleriniz bulunduğunuz kültürde ve kullandığınız dilde en iyi düzeyde olmalıdır. İşverenler ilk görüşmeden itibaren iletişim becerilerinize dikkat edecektir. Telefonla konuşma şekliniz, e-posta diliniz, öz geçmişiniz ve ön yazınız hakkında onlara bilgi verme şekliniz veya mülakat sırasında kendinizi nasıl anlattığınız, iletişim becerileriniz hakkında ipuçları verecektir. Düşüncelerinizi ve yaptığınız işe yönelik bakış açınızı net bir şekilde iletmelisiniz. İş arkadaşlarınızla ve müşterilerinizle bulunduğunuz şirketteki göreviniz devam ettiği sürece güçlü ve işbirlikçi bir iletişim kurmanız beklenmektedir. Özellikle de zor durum ve zor insanlarla iletişim kurma ve onlarla işleri yürütme yönteminiz sizin hakkınızda ipuçları verecektir.

Analitik Düşünme ve Araştırma Yetkinlikleri
Size sunulan bir soru veya problemi analiz etmek için zaman ayırın. Tüm olası senaryoları düşünün ve vaktiniz varsa daha fazla bilgi edinmek için biraz araştırma yapın. Analitik olmak, güçlü araştırma becerilerine sahip olmak ve bu iki yöntemden anlamlı bilgiler çıkarmak bir çalışanı diğerinden ayırır. Farklı senaryoları değerlendirme yeteneğiniz sizi her alanda başarılı kılacaktır.

Karar Verme ve Problem Çözme Yetkinlikleri
Karar verme ve problem çözme, yüzyılımızda çok önem verilen başka bir beceridir. Karmaşık problemleri tanımlamak ve seçenekleri geliştirmek, değerlendirmek ve çözümleri uygulamak için ilgili bilgileri gözden geçirme yeteneği, bir çalışanı diğerinden ayırt edebilir. Bir kararın rasyonelleştirilmesi için eleştirel düşünmeyi kullanma yeteneği, bireyi ayrıcalıklı kılmaktadır.

Bilgisayar ve Elektronik Kullanımı Yetkinlikleri
Günümüzde hemen hemen tüm işler genel olarak bilgisayar kullanımını ve elektronik bazı temel bilgilere hakim olmayı gerektirmektedir. Günlük işlerimizi yürütmemize yardımcı olması ve daha hızlı olmak için teknolojiye daha fazla güvenerek hareket ediyoruz. İletişim kuruyor, yazıyor, hesaplıyor, sunuyor, çiziyor, video ve ses üretiyoruz ve daha fazlasına da iş yerinde ihtiyacımız olabiliyor. Devre kartlarını, işlemcileri, elektronik ekipmanı ya da bilgisayarlar programlarını mesleki alanınıza göre iyi tanıyor ve kullanıyor olmak gerekir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s