Açık Proje Fikri-Arakla Götür

3W STATIONs

WHEREVER, WHENEVER, WHATEVER

Ürün Ve Gelişim Süreci

İnsanlık tarihinin en önemli değişimlerinden birini geçiriyoruz. Dünyada, her anlamda tıkanıklık, mutsuzluk ve karamsarlık hâkim. Polarize olmuş bir toplum içinde yaşıyoruz. İnternet teknolojilerinin ve kablosuz bağlantının bize sağladığı hızlı iletişim ve haber alma özgürlüğü birbirimiz arasındaki diyaloglarda azalmaya neden oldu. Daha çok tartışmalı, birbirimizi dinlemeli ve ortaya atılan fikirlere objektif bir bakış açısıyla yorumlar getirebilmeyi alışkanlık haline getirmeliyiz. İnsanlığın geleceği için diyalogda saygının önemini kavramalıyız. Bu konudan yola çıkarak hem mobil olmanın getirdiği yeniliklerle hem de toplum içi diyaloğu geliştirmek için şehirlerin belirli ve en çok kullanılan mekânlarında insanlar mobil diyalog istasyonları kurabilmeli. Bu diyaloğu destekleyecek en önemli öğe ise insanların önce kendi benliğini bilmesi ve kendini anlayabilmek için içsel yolculuk yapabilmesi, bunun için vakit ayırabilmesi gerekir (meditasyon vb. anlamına gelmemektedir). Bu mobil istasyonlar aynı zamanda kendilerini kısa bir süre için de olsa dinleyebildikleri, durup soluk alabildikleri, belki sadece kitap okuyup kahve içebildikleri bir alan da olabilmelidir. Bu sebeple diğer 3W masalar ile birleştiğinde etrafında birçok insanın toplanabildiği, aynı zamanda bireysel olarak da kullanılabilen bir mobil masa tasarladım.

Bu tasarımda her 3W masa ayrıca bir çantaya sahip olacak. Çanta kadın işçiliğini ve üretkenliğini temsil etmesi için el örgüsü ile hazırlanacak. Kadının üretken ve doğurgan olması diyalogların daha güçlü hale gelmesini tamamlayan etmenlerden biridir. Her 3W masa bizi kendimizle veya başkalarıyla diyaloğa çağırıyorsa kadın eli değmeden bu istasyonların üretilmesi benim açımdan düşünülemezdi.

İncelediğim sanatçıdan aldığım ihamla hazır başka bir ürünün üzerinden bir ironi yaratmak istedim. Bu sebeple pazar arabasını kendime ilham unsuru olarak seçtim. Pazar kültürü gelişmiş toplumlarda farklı renkler ve şekillerde üretilen bu araçları sürekli olarak sokaklarımızda ve caddelerimizde görüyoruz. Belirli unsurları tüketerek bir şeyler ortaya çıkaran bu tekerlekli pazar torbaları zihnimizde birikmiş bilgileri başkalarının da bulunduğu ortamlara aktardığımızda farklı şeyler ortaya çıkabiliriz. Bakış açılarımız bu diyaloglar veya içsel yolculuklarımız sırasında değişebilir. Yeni bir şey öğrenmenin, fark etmenin zevkine varmak bu tartışma durumlarının sonunda ortaya çıkan bir durumdur. Mobil bir masa olan 3W ve istasyonları bir pazar arabasının ilham ürünüdür.

Teknik Özellikler

Her istasyonda minimum altı adet 3W masa bulunur.

Bu 3W masalar hem bireysel hem de forum için kullanmaya uygun şekilde tasarlanmıştır.

Kullanılan Malzemeler:

Ham MDF(2cm) (Medium Density Fiberboard), selülozik boya, iki adet tekerlek, tekerlek aksamları, çizilmeyi önleyici vernik, kalın makarna ip 4 adet 100gr(%25 yün %75 tremium akrilik), kelebek kapalı menteşe, oturma yeri için iki adet demir ayak, uygun akıllı ahşap vidalar, iki adet plastik beyaz ayarlanabilir ayak.

Kullanılan renkler: Beyaz, Kırmızı ve Gece Mavisi

Ön tabla boyut: En: 75cm Boy: 75cm

Oturma yeri boyut: En: 75cm Boy: 30cm Yükseklik: 45cm

Açık hali boyut: En: 75cm Boy: 105 cm Yükseklik: 75cm

Kapalı hali boyut: En: 75cm Boy: 35 cm Yükselik: 75cm

Renklerin kullanım amaçları ve sembolleri:

Oturma kısmının ve masayı oluşturan tüm mdf ögelerin bant kısımları beyaz renge boyanmıştır. İnsanın gizli kalmış bir yanında her zaman bulunan çocuksu saflığı ve herhangi bir diyalog ortamının ya da insanın kendi içsel mücadelesinde olumlu olan yolu bulabilmesi, ortak bir noktada birleşebilmesi için beyaz renk bu şekilde kullanılmıştır.

Masa olarak kullanılan hareketli tabla ön ve arkası kırmızı renk ile boyanmıştır. Diyalogların, yaratıcı düşüncelerden doğan fikirlerin artması ve insanları etkilemesi için kırmızının kışkırtıcılığı kullanılmıştır.

Açılır ve sabit ayaklarda kullanılan gece mavisi ise kırmızı rengi daha çok ortaya çıkarması ve karşıtlık oluşturması için kullanılmıştır.

Yapılış Şekli:

İşçilik, kesimler ve boya tamamen el işçiliği kullanılarak yapılmıştır.

3W masasının çantası el örgüsünden kalın bir yün iple örülmüştür. Yine 3W masa tasarımının rengine yakın kırmızı, mavi ve kırık beyaz kullanılmıştır.

Çantanın İçindeki Eşyalar:

10 adet boş beyaz zarf, 10 adet A4 beyaz kağıt, çeşitli kalemler, ayna, yaratıcı düşünce ve diyalog üzerine seçilmiş iki kitap, ataç, pul

3W İstasyonlarının Bulundukları Alanlar:

Metro istasyonları, Tren İstasyonları, Havaalanları, Üniversite Kampüsleri, Şehirlerin Merkez Meydanları

3W kapalı hali

3W kapalı hali

3W acik hali

3W acik hali

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s