Gelecek Haritası-Marizanne Knoesen

İstediğimiz olumlu gelecekte yaşamanın yolu onu tasarlamaktır. Bir konuda gelecek haritası çıkarmak istediğimizde, aşağıdaki gibi dört soru ile başlayabiliriz. Tasarladığım ”Gelecek Haritası” hazırlama yönteminin ilk aşamasına buradan ulaşabilirsiniz.

Güney Afrikalı fütürist arkadaşım Marizanne’dan herhangi bir konuda gelecek haritası çıkarmasını istedim. Farkında olduğumuz ama bir o kadar da duyarsız davrandığımız bir konu üzerine hazırladı haritayı. Her konuda, daha iyi bir gelecek için siz de bir adım atın..

IMG-20140312-00164

Konu Nedir?

Atıklar..aklınıza gelebilecek herhangi bir konuda..

Ne Değişiyor?

Bence atıkların yeniden kullanılmasında ve geri dönüştürülmesi konusunda farkındalığımız artmış durumda. Farkındayız ama su, yemek, enerjiyi ve daha fazlasını heder etmeye devam ediyoruz. Bence bu hikâyenin iki bölümü var;

1-Basit düşünürsem, eğer dünyada başka ülkelerde insanlar açlık çekiyorsa herhangi bir şeyi ziyan etmemeliyim.

2-Eğer bazı şeyler yeniden kullanılabiliyor, geri dönüştürülebiliyor ya da yeniden dağıtılabiliyorsa niçin bunu yapmıyoruz? Yeni ve inovatif iş modelleri, gelişmiş ağlar, birbirine daha bağlı dünya, teknoloji..ekonomilerimizi ‘’cradle to grave’’ yerine ‘’cradle to cradle ‘’ haline dönüştürmek için her şeye sahibiz, bir bahanemiz yok.

Neden Önemli?

İnsan ömrü uzadı ve dünya nüfusu gittikçe artıyor, bu sebeple mevcut kaynaklarımız üzerinde büyük bir baskı var. Biz hala önümüzdeki dönemde, iklim değişikliğinin ne boyutta zarar vereceğinden emin değiliz.

Nasıl Olmalı?

İdeal, olmasını beklediğimiz dünyada, faydalı olan hiçbir şeyi atmamalıyız. Sadece alışveriş yapma uğruna gereksiz şeyler satın almamalı, kaynakları tüketmemeliyiz. Biz tüketiciler olarak ihtiyacımız olduğu kadarını satın almalı ve satın aldığımız kaynakları maksimum fayda sağlayacak şekilde kullanmak için özen göstermeliyiz. Örneğin; 35,274 libre bakır para, 772 libre gümüş, 75 libre altın ve 33 libre paladyum 1 milyon eski cep telefonunun içinden yeniden elde edilebilir. http://www.dosomething.org/ sitesini ziyaret etmenizi öneririm.

48689e827932dc70ec0a6e6067e8a72b_M

Marizanne Knoesen Hakkında:

Improverie internet sitesinin kurucusu ve baş içerik geliştirici. Bu siteyi kurma sebebi ise gelecek, trendler, değişim, gelişim ve inovasyon terimlerinden etkilenmesi. O bir fütürist, gelecek araştırmacısı, problemli alanlarda ve hayal edilen olanaklı sonuçlar için fikir yaratıcısı.

http://improverie.com/who-we-are/

https://twitter.com/improverie

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s