Fütürist Çalışma Yöntemleri

Gelecek her zaman belirsizdir… Fütüristlerin amacı gelecekte ne olacağını tahmin etmek değil; gelecekte ne olması gerektiği hakkında uzgörüler çıkarmak, bunları belirli metotlar üzerine dayandırarak araştırmak ve açıklamaktır.
Geleceğimizi yaratmanın daha da önemli olduğu bir dönemdeyiz. Daha önceki yazılarımda da konu ettiğim gibi senaryoyu yazmazsanız yaratılan / dayatılan geleceğin ancak oyuncusu olursunuz.
Olumlu gelecek tasarımı için bir adım bile atan herkes fütürist olmak için adaydır. Belki de birçoğunuz kendinize bu ismi vermemişsinizdir; ancak fütürist olarak yaşıyorsunuzdur. Şimdi size uygulayabileceğiniz bazı fütürist yöntemlerden bahsedeceğim; ancak kullanacağınız yöntemler rasyonel, deneysel ve bilimsel olmalıdır. Aksi takdirde kahinlerden bir farkınız kalmaz. En önemli anahtar ise hayal gücüdür. Hayal gücünüzü kullanmadan tüm yöntemleri de kullansanız ortaya farklı bir şey çıkarmak mümkün olmayabilir.
get your future started
Bir fütüristin analitik süreci 5 adımda ortaya çıkar;
1-Seçilen konu hakkında güncel bilgilerle bir çerçeve oluşturur,
2-Konunun geleceği hakkında tarama yapar ve belirli göstergeler bulur,
3-Konuyu detaylıca açıklar, olası geleceği tanımlar,
4-Olasılıkların çeşitliliği ile bir vizyon çalışması yapar,
5-İstenilen olumlu geleceği yaratmak ve uygulamak için planlama yapar.
memories-of-tomorrow_1
Yöntemlerden bazıları;
Beyin Fırtınası: Kuracağınız küçük bir ekiple yaratıcı düşünerek yeni fikirler ortaya çıkarabilirsiniz. Olasılıkları, fırsatları ve riskleri tanımlamak için uygulanabilir bir yöntem.
Oyunlaştırmak: Ortaya çıkarmak istediğiniz bir tasarımda gerçek dünyanın simülasyonunu yapabilir ve insanların rollerini değiştirerek farklı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu çalışmayla farklı taktikler belirleyebilirsiniz.
Tarihsel Araştırmalar: Geçmişte olan olayları bugünkü gelişmeler ışığında inceleyin ve elinizdeki bilgiler ışığında belirli tahminlere varın.
Modelleme: Belirli kriterleri baz alarak gelecekte olabilecek farklı senaryoları modelleyin.
Senaryolaştırma: Planlama amaçlarınıza göre yukarıdaki yöntemleri de kullanarak senaryolar oluşturmalısınız. Tüm senaryolar için belli bir format kullanmalısınız. Bir konu hakkında en fazla 4 senaryo üretmeniz önerilir.
Trend Gözlemleme:  Konunuz hakkında toplumda ya da dünyada önemli karar vericileri düzenli aralıklarla takip edin. Örneğin, ekonomi ile ilgili senaryolar hazırlıyorsanız, işsizlik rakamları gibi ihtiyacınız olan bazı göstergeleri takip etmelisiniz,
Yöntemlerden bazılarını ilk adımınız olması için çok kısaca yazmaya çalıştım. Konu hakkında bilginizi arttırmak için Google’a sorabilir, yayınlanmış bilimsel makaleleri okuyabilirsiniz. Bunun dışında Kadir Has Üniversitesinde Fütüristler Derneği ile birlikte düzenlenen Fütürizm Okuluna da katılabilirsiniz. Ayrıca, yurt dışında gelecek çalışmaları üzerine yüksek lisans programları mevcut. Online yüksek lisans şansları da var. Houston üniversitesi bunların örneklerinden birisidir.
Bu yazı 3 mart tarihinde gazetefatih’te yayınlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s