Erdinç Kutal

Kişisel İnternet sitem ve GençFütüristler için tasarladığım ‘’Yolda Olanlar’’ röportaj serisinin amacı geçmiş, bugün ve geleceğin farkında olmaktır. Bu serinin röportajları üç ana bölümden oluşuyor; Sohbet, Serbest Köşe, Kısa-Kısa. Sohbet kısmında her konudan soru olabilir, Serbest Köşe’de çıkardığımız gelecek haritasını göreceksiniz, Kısa-Kısa bölümünde ise konuğumuzu daha yakından tanıyacaksınız.

Sn.Erdinç Kutal tasarladığım ‘’Yolda Olanlar’’ serisinin ilk konuğuydu.

Bazı insanlar vardır, her buluşmanızda yeni bir şeyler öğrenirsiniz. Açıkçası etkileşim yüksektir, pozitif enerji havayı sarmıştır. Erdinç Kutal’da bu nadir kişilerden biri. Bu durumda bana düşen görev röportajı size en iyi şekilde aktarmak 🙂

”SOHBET”

 • İşiniz satışa hazırlamak ve dolayısıyla parayla ilgili. Paranın fiziksel olarak kalktığı bir dünya tasarlanıyor. Satış-pazarlama dünyasını ve eğitimlerinizi nasıl etkileyecek?

Paranın fiziksel olarak ortadan kalkması çok enteresan değil fakat satışın ring değişimi gerçekleşiyor. Görünen o ki satış gelecek kuşaklarda çok daha sanal dünyanın parçası olacak. İnsanlar artık ayakkabılarını bile internet üzerinden alışveriş yaparak alıyorlar! Gerekirse 3 farklı numara sipariş ediyor uymayan ikisini iade ediyorlar.

En az bir kuşak daha insanlı satış kanallarının popülaritesini koruyacağına inanıyorum fakat ardından dengeler daha hızlı değişecektir. Muhtemelen bizler de eğitimlerin hem içeriklerini hem de yöntemlerini değiştirmek, geliştirmek zorunda olacağız ki video learning eğitim çekimlerinin artması şimdiden bunu işaret ediyor.

 • Danışmanlık ve eğitim alanında çalışıyorsunuz, gelecekte hangi sıkıntılarla yüzleşeceksiniz mesleğinizde? Önlemleriniz nelerdir?

Mücadelesi sert ve hızlı bir dünya bu. Öğrenmek için seçilebilecek birçok yol var. Bu yollardan biri hayattan öğrenmek için oluşuna bırakmak ve biraz acıyarak, biraz kanayarak yavaş öğrenmek! Bu hızın buna tahammülü var mı? Bence yok! Bunun yerine gözlemlemiş, deneyimlemiş, okumuş, yaşamış, acımız ve kanamışlardan öğrenmek tercih edilmeye devam edecektir.

Tabii ki öğrenme sadece öğreten ile ilgili bir şey değil. Çin atasözünün dediği gibi öğrenci hazır olmadan öğretmen ortaya çıkmaz! Öğretenler ise hibrit eğitimler yaratmalılar. Benim başarı evi teorimde bilgi, beceri ve teknik katının çalışabilmesi için alttaki diğer katların çalışması gerektiğinden söz ederim. Bunu anlatan ve sadece bilgi vermenin ötesine geçen eğitimler hazırlandıkça eğitimlerim ve danışmanlığım işe yaramaya devam edecektir diye düşünüyorum. Tedbirim kendimi devamlı geliştirmek ve Drucker’ın dediği gibi iyiyi mükemmele doğru bir yolculuğa çıkartmak.

 • Dan Brown,Cehennem kitabını sizin sosyal medya iletinizden sonra aldım ve okudum. Kitabı konusu dolayısıyla gelecekçi buluyor musunuz? Bu kitap, bir hikaye altında aslında gelecekte ya da şuan da olabilecek şeylere mi hazırlıyor?İstanbul’un temsil ettiği şey nedir?

Kitaptan oldukça etkilendim ben. Tabii ki hiç kimse gerçekçi olmasını istemez ve dilemez. Bununla birlikte dünyanın bir sorunu olduğu kesin. Çok tüketiyor ve kaynağa pek iyi davranmıyoruz. Kaynakların tehdit altına girmesi durumunda güçlülerin güçsüzleri oyunun dışına itmeye çalışacağını tarih bize öğretti! İstanbul çok sayıda medeniyetin doğduğu yaşadığı ve öldüğü bir coğrafyanın simgesi. Bunun için bir metafor olarak tercih edildiğini düşünüyorum. Kitaptaki uyarıyı dikkate almak gerektiğine de inanıyorum.

 • Steve Jobs, yaratıcılığı farklı şeyler arasında ilişki kurmak olarak tanımlıyor. Sizin yaratıcılık terimi için tanımınız nedir?

Bence yaratıcılık tutku, bilgi ve deneyimleme cesaretinin birlikte yaptıkları bir tablodur. İster bir bilim adamı, ister yeni bir ürün yaratmak isteyen girişimci, ister tarlasını daha etkin sulamak isteyen bir köylü..bence fark etmez! Yaptıkları işle ilgili tutkuya, bilgiye ve deneyimleme cesaretine sahip değilseler yaratıcı yeni öneri ve çözümlere uzak kalırlar. Jobs’un bahsettiği ilişkiyi kurabilmek için de bunlar gerekli değil mi?

”SERBEST KÖŞE”

İstediğimiz olumlu gelecekte yaşamanın yolu onu tasarlamaktır. Bir konuda gelecek haritası çıkarmanızı istesem aşağıdaki dört soru ışığında kısaca bize neyi anlatmak isterdiniz?

 • Konu ne?

Taraftarlık Müessesesi

 • Ne değişiyor?

Eğlence ekonomiye dönüştürülüyor.

 • Neden önemli?

Eğlence ve ait olma ihtiyacı kin ve intikam duygularına dönüşmemeli. Negatif tutumlar yaratılmamalı, toplumsal keyif ihtiyacını karşılama becerisi öldürülmemeli.

 • Nasıl olmalı?

Önce bireyler bilinçlenmeli. İtiraf ediyorum bende daha genç bir adamken daha ateşliydim taraftarlık konusunda. Bir gün baktım ki senede 2 mio Euro benim hesabıma yatmıyor, maçtan sonra ben üzülürken kaybeden oyuncular eğlenmeye gidebiliyor ve TV’den birbirine hakaret eden yöneticiler aynı düğünde göbek atıp aynı tekneyle mavi tura çıkıyor 🙂 İşte o zaman aydım.

Kabul ediyorum, yaşam baltasını bilemenin bir yoludur müsabaka izlemek, tezahürat etmek, zihinsel olarak boşalmak. Toplumsal bir ihtiyaçtır hatta bunlar, ve güzel bir yoldur spor, bu ihtiyaçları gidermek için. Bu sayede daha sağlıklı ruhlara sahip olmak mümkündür. Bu güzel yöntemi toplumun elinden almak bir yana düşmanca aşılarla besleyerek zarara dönüştürmek ise olmaması gerekendir. Tüm unsurların daha dikkatli konuşması ve davranması gerekli.

Olumlu bir gelecek için olumlu bir toplum lazım bize!!

”KISA-KISA”

 • Hayatınızda en son, ilk defa yaptığınız şey neydi?

Hafızama fazla güvenip uçağımı kaçırmak, yaşlanıyorum sanırım 🙂

 • Bir slogan, özlü söz veya motto’nuz var mı? nedir?

El alemin dükkanında çalışırken kendi dükkanın muamelesi yapmazsan hiçbir zaman kendi dükkanına sahip olamazsın.

 • Fütürist olduğunu düşündüğünüz kimler var?

Aklıma gelen ilk isim Mevlana ve Jules Verne oldu bu soruda.. Isaac Asimov içinde aynı şeyi düşünüyorum. Eski Genel Müdürüm ve Denizbank CEO su Sn.Hakan Ateş de mesleki bir fütürist bence.

 •  Gelecek ile ilgili sizi etkileyen kitap-film-söz var mı?

Dan Brown ”Cehennem” – Matrix/İndependent Day – Yarının işini bugünden yap

 • Girişimci dediğimde aklınıza ilk gelen kimdir?

Mark Zuckerberg

 • Bazı basit soruların cevapları çok zordur, sizin basit sorunuz nedir?

Neden beni seçsinler?

 • İlk hayaliniz neydi? Gerçekleştirdiniz mi?

Kaloriferli bir evde yaşamaktı. Evet onu hallettim 🙂

 • Einstein ‘herhangi bir özel yeteneğim yok sadece tutkulu bir meraklıyım’ demiş. Sizin tutkunuz nedir?

Başarmak

 • Hangi çizgi film karakterisiniz, neden?

Voltran-çünkü mutlak gücün takımdan geldiğine inanıyorum.

 • ‘eğer…’ le başlayan bir cümle kursanız, yaratıcılığımızı ateşlemek için ne söylerdiniz?

Eğer bir gelecek yaratmak istiyorsanız olumlu bir “ben”i beslemekten asla vazgeçmeyin.

Fatih Cetiz 19.12.2013

Bu yazıyı slideshare üzerinden de okuyabilirsiniz.

Erdinç Kutal Hakkında:

http://www.abtinvest.com/icerik/hakkimizda

http://www.erdinckutal.com/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s